www.taubenklinik.de
oficjalna strona internetowa Taubenklinik - Essen (Niemcy)
www.taubenklinik.pl
oficjalna strona internetowa przedstawiciela Taubenklinik w Polsce
tel. 693 835 089filmy o tym czym zajmuje się klinika gołębi i jej produktach

Taubenklinik - Essen (Niemcy)
Sport gołębiarski w Niemczech ma o wiele dłuższą tradycję niż w Polsce, a co się z tym wiąże inne są też standardy. Tam Niemiecki Związek Hodowców Gołębi Pocztowych (DVB) ma swoją klinikę zdrowia gołębi, w której zespół lekarzy weterynarii zajmuje się gołębiami na najwyższym światowym poziomie. Aby przybliżyć polskiemu hodowcy tę tematykę złożyliśmy w Essen w tej właśnie klinice wizytę. Udało się nam nagrać kilka krótkich fotoreportaży, w których gospodarze prezentują jak ona wygląda i czym dokładnie się tam zajmują.

O klinice
Klinika powstała już ponad 20 lat temu jednak budynek, w którym obecnie się znajduje powstał w 2002 roku. Oprócz kiliniki, która jest zlokalizowana na parterze, na pierwszym piętrze mieści się siedziba Niemieckiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych (DVB). Tuż przy tym budynku znajdują się także gołębniki gdzie hodowcy z całych Niemiec przysyłają swoje gołębie do rywalizacji tzw. wspólne gołębniki. W tym roku zgłoszonbych zostało aż 600 gołębi, które walczą o samochód, tym razem o skodę. O zdrowie gołębi dbają oczywiście lekarze zatrudnieni w klinice, a w szczególności jej ordynator dr Ludger Kamphausen. Codzienne obchody i sprawdzanie zdrowia gołębi spzryjają temu, że do lotu fianłowego pozostaje zdecydowana większość młodych gołębi. Dbałość o zdrowie gołębi na wspólnym gołębniku to nie jedyna działalność którą zajmuje się zespół specjalistów tej kliniki. Pomoc weterynaryjną znajdą tu wszsytkie ptaki i gady bo właśnie w chorobach tych zwierząt klinika się specjalizuje. Koty i psy niestety nie są tu przyjmowane. Jak przystało na klinikę na najwyższym światowym poziomie dostępne są tutaj urządzenia i aparatura umożliwiające przeprowadzanie szczegółowych badań gołębi. Mikroskopy, USG, aparat rentgenowski i endoskopy to tylko niektóre z nich. Do przeprowadzania niezbędnych badań i analizowania otrzymanych tam wyników potrzebny jest także wykwalifikowany personel. Jednym z takich pracowników gwarantujących odpowiedni poziom jest pani Urszula Pawelczyk, kierownik laboratorium, która jest prawą ręką ordynatora. To właśnie pani Urszula, która pochodzi z Polski, dokonuje większości badań kału, wymazu z wola i wszystkiego co można u gołębia zbadać.
Klinika posiada także w swojej ofercie produkty opracowane pod okiem dr Kamphausena, które oferuje swoim klientom. Produkty te są opracowane na podstawie wieloletnich doświadczeń pana doktora, które nabył podczas praktyki w leczeniu gołębi. W Polsce możemy się z nimi zapoznać i nabyć za pośrednictwem kolegi Jarosława Chlewickiego ze Szczecina, który jest polskim przedstawicielem Taubenklinik. Na podanej powyżej stronie internetowej możemy znaleźć jego dane kontaktowe, gdyby któryś z kolegów chciał się dowiedzieć czegoś więcej o tych produktach. Zapraszamy więc do oglądania naszych fotoreportaży poświęconych tej klinice.

Osoby opiekujące się gołębiami wraz z dyrektorem Taubenklinik Ruthem Lutzem i Jarosławem Chlewickim.
(Ruth Lutz - pierwszy z lewej, Jarosław Chlewicki - drugi z prawej)


Gołębie przygotowane do wywiezienia na lot treningowy.


Dr Ludgar Kamphausen wraz z Jarosławem Chlewickim pozują do zdjęcia do gazety "Brieftaube".


Samochód - nagroda dla właściciela zwycięskiego gołębia.


A tak wyglądają pasożyty, które laboranci znajdują niekiedy w gołębiach...